Cover Image

Jak wygląda prawidłowe odgrzybianie klimatyzacji?

Maj 12, 2020
Czas czytania: 2 minut

Klimatyzacja to system, który obecnie znajduje się w większości samochodów i to nie tylko tych luksusowych.

Dzięki niej podczas najbardziej upalnego lata wnętrze samochodu pozostaje przyjemnie chłodne i nawet długa jazda nie staje się męcząca. System klimatyzacji przydaje się również zimą, ponieważ wtedy pozwala na ocieplenie pojazdu i usunięcie z jego szyb zamgleń, które ograniczają widoczność. Jednak aby klimatyzacja w naszym aucie działała odpowiednio, niezbędne jest jej regularne oczyszczanie i odgrzybianie.

W jaki sposób odgrzybiać klimatyzację w samochodzie?

Mechanicy standardowo zalecają poddawanie klimatyzacji odgrzybianiu co roku na wiosnę, ponieważ jesień i zima są okresami o wysokiej wilgotności i wtedy pleśń oraz inne grzyby rozwijają się najszybciej. Czyszczenie klimatyzacji warto jednak robić nawet częściej, szczególnie wtedy, gdy podczas jej pracy pojawia się w aucie nieprzyjemny zapach. Odgrzybianie najlepiej zacząć od sprawdzenia stanu filtra kabinowego i jego wymiany, jeśli jest zniszczony. Dopiero po tym zabiegu będziemy mogli przejść do dalszych czynności, które można wykonać kilkoma metodami.

Odgrzybianie klimatyzacji możemy przeprowadzać sami za pomocą preparatu grzybobójczego w sprayu. Przy tej metodzie należy włączyć klimatyzację samochodową na obieg wewnętrzny i sprawdzić, w którym miejscu powietrze jest zasilane najsilniej. To właśnie tam wprowadzamy preparat, który dostaje się do wnętrza układu, w tym przede wszystkim do parownika i niszczy zasiedlające go grzyby oraz inne drobnoustroje.

Inną metodą jest wykorzystanie urządzenia ozonującego, które należy umieścić jak najwyżej w samochodzie. Następnie zamykamy wszystkie drzwi i okna, otwieramy kratki wentylacyjne i ustawiamy klimatyzację włączoną na obieg wewnętrzny na około 10 minut. Po tym czasie wnętrze auta dokładnie wietrzymy. Ta metoda jest dokładniejsza niż pierwsza, ale wymaga odpowiedniego urządzenia ozonującego.

Jeśli jednak nasza klimatyzacja jest mocno zanieczyszczona albo nie znamy się na jej oczyszczaniu, to najlepiej zaufać specjalistom i zlecić wykonanie odgrzybiania w warsztacie. Tam oprócz dokładnego oczyszczenia sprawdzony zostanie poziom czynnika chłodzącego, a wszelkie usterki w działaniu układu zostaną naprawione. Dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się sprawnie działającą i czystą klimatyzacją przez długi czas.

© Copyright 2018 AutoWojak Template by Cityinfo