Cover Image

Dlaczego diagnostyka komputerowa auta jest ważna?

Listopad 13, 2020
Czas czytania: 3 minut

Diagnostyka komputerowa samochodu polega na podłączeniu go do specjalnego komputera z oprogramowaniem diagnostycznym, aby sprawdził najważniejsze systemy. Dzięki temu w szybki sposób możemy dowiedzieć się, jaka jest kondycja auta i jego parametry, czy nie ma w nim żadnych usterek oraz, czy płyny eksploatacyjne znajdują się na właściwym poziomie. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju diagnostyki i tego, dlaczego wykonywanie jej jest tak istotne.

Systemy elektroniczne w samochodzie

Większość nowoczesnych samochodów, jakimi się poruszamy, jest wyposażona w różnorodne systemy elektroniczne, które wymagają komputerów sterujących. Odpowiadają one za działanie silnika i wielu innych podzespołów, w tym przede wszystkim związanych z komfortem jazdy (nawigacja, tempomat, asystent parkowania) oraz bezpieczeństwem (asystent hamowania, poduszki powietrzne, napinacze pasów). Wszystkie elektroniczne urządzenia sterujące w jednym samochodzie są ze sobą połączone w sieć. Dzięki temu po podłączeniu do auta komputera diagnostycznego możliwe jest zobaczenie, w jaki sposób każdy z tych systemów działa i czy nie pojawiają się żadne usterki.

Dlaczego warto wykonywać diagnostykę komputerową?

Wykonanie diagnostyki komputerowej samochodu pozwala na zlokalizowanie większości usterek i awarii. Pomaga to we wszystkich przypadkach, gdy wiemy, że coś w naszym aucie działa nieprawidłowo, ale nie możemy znaleźć konkretnej części czy systemu, który się zepsuł. Diagnostyka komputerowa to również bardzo przydatna opcja, gdy kupujemy auto używane, ponieważ pozwala dość dokładnie sprawdzić jego stan.

Warto podkreślić, że diagnostyka jest badaniem rzetelnym, podczas którego warsztat nas nie oszuka, bo wyniki sprawdzenia widoczne są w komputerze diagnostycznym, nie ma więc możliwości podania nieprawdziwych danych czy niedopatrzenia czegoś podczas kontroli.

Bezdyskusyjną zaletą tego rodzaju sprawdzenia jest również łatwość jego wykonania, ponieważ mechanik nie musi rozbierać samochodu ani rozkręcać takich elementów jak np. silnik, aby wykryć awarię. Dzięki temu również naprawy mogą odbywać się dużo szybciej, bo od razu mamy informację, której części naszego samochodu dotyczą.

Dlatego jeśli tylko zauważymy, że w naszym aucie zaczynają się zapalać kontrolki ostrzegawcze, pojawia się utrata mocy, trudno włączyć silnik czy nagle znacznie zwiększa się zużycie paliwa, to najlepiej wykonać jak najszybciej diagnostykę komputerową w serwisie. Pozwoli ona nam wykryć źródło problemów i dokonać niezbędnych napraw, zanim problem stanie się dużo poważniejszy i auto będzie wymagało bardzo dużych nakładów finansowych.

© Copyright 2018 AutoWojak Template by Cityinfo