Cover Image

Czym różni się badanie techniczne auta od przeglądu okresowego?

Maj 27, 2020
Czas czytania: 3 minut

Każdy samochód, nawet gdy jest sprawny, wymaga co pewien czas sprawdzenia i zbadania, czy wszystkie jego układy działają prawidłowo.

Warto wykonywać takie sprawdzenia ze względu na bezpieczeństwo użytkowników auta i aby podczas jazdy nie spotkała nas niemiła niespodzianka w postaci nagłej awarii. Jednak trzeba również wiedzieć, że pewne badania są naszym obowiązkiem i bez nich pojazd nie może zostać dopuszczony do poruszania się po drogach publicznych.

Badanie techniczne samochodu

Zgodnie z prawem regularne wykonywanie badania technicznego samochodu jest obowiązkowe, ponieważ dopiero po jego przeprowadzeniu możemy poruszać się naszym samochodem po drogach publicznych. Badanie to wykonuje się głównie na stacjach diagnostycznych. Obejmuje przede wszystkim:

  • sprawdzenie zgodności dokumentów pojazdu ze stanem faktycznym;
  • kontrolę wyposażenia obowiązkowego (np. gaśnicy i trójkąta), a także elementów dodatkowych, takich jak instalacja gazowa;
  • ocenę stanu ogumienia, świateł, hamulców i innych elementów bezpieczeństwa;
  • sprawdzenie działania i stanu technicznego układu kierowniczego, wydechowego oraz silnika;
  • skontrolowanie ilości emitowanych przez samochód spalin oraz poziomu generowanego hałasu.

Jeśli kupujemy nowy samochód, to badanie techniczne musimy przeprowadzić po trzech latach od rejestracji, następne za dwa lata, a później takie sprawdzenia konieczne będą co roku. Niezwykle istotne jest pamiętanie o ich terminowym wykonywaniu, ponieważ jeśli samochód nie ma aktualnych badań, to grozi nam mandat. 

Przegląd okresowy auta

Przegląd okresowy samochodu jest często mylony z badaniem technicznym, ale to zupełnie inny rodzaj sprawdzenia i inne są jego uregulowania prawne. Przede wszystkim przeglądy okresowe nie są obowiązkowe, a ich częstotliwość jest zalecana indywidualnie przez producentów, ponieważ zależy od modelu auta i wersji jego silnika. W czasie przeglądu nie tylko sprawdzany jest stan techniczny auta, ale także zmieniane są zużyte części i płyny eksploatacyjne. Przede wszystkim wymianie podlega olej silnikowy wraz z filtrem oleju, a wymiana innych elementów i płynów jest zależna od przebiegu auta i stopnia jego zużycia.

Przeprowadzanie okresowych przeglądów nie jest konieczne pod względem prawnym, ale często są one warunkiem utrzymania gwarancji producenta. Poza tym pamiętanie o przeglądach jest istotne, ponieważ regularnie serwisowane auto zapewnia nam większe bezpieczeństwo podczas jazdy i znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo nagłej awarii. Dlatego warto co jakiś czas wykonać przegląd auta w sprawdzonym warsztacie, do którego mamy zaufanie.

© Copyright 2018 AutoWojak Template by Cityinfo