Cover Image

Czym jest wodorowanie silnika?

Maj 4, 2020
Czas czytania: 2 minut

Silnik to bardzo ważny element w samochodzie, który decyduje o mocy całego pojazdu i w dużej mierze również o komforcie jazdy.

Jednak podczas eksploatacji zbierają się w nim zanieczyszczenia, w tym przede wszystkim nagar, czyli osad węglowy powstający po spalaniu się oleju silnikowego wraz z paliwem. Obecność nagaru obniża wydajność i skraca żywotność układu silnikowego, dlatego warto poznać sposób na jego usuwanie, którym jest wodorowanie silnika.

Na czym polega dekarbonizacja silnika?

Wodorowanie, zwane również dekarbonizacją, to proces pozwalający na usunięcie z wnętrza silnika zgromadzonego tam nagaru. Metoda ta polega na wprowadzeniu do układu dolotowego samochodu odpowiedniej mieszanki wodoru i tlenu w postaci gazowej. Oba te pierwiastki uzyskiwane są w urządzeniu przeznaczonym do karbonizacji w wyniku elektrolizy wody destylowanej z dodatkiem odpowiedniego elektrolitu. Gazowa mieszanina wodoru oraz tlenu trafia do silnika, gdzie podwyższa temperaturę spalin. Efektem przeprowadzenia procesu wodorowania silnika jest rozpuszczenie nagaru osadzającego się na zaworach, pierścieniach tłokowych, turbosprężarce i innych miejscach. Następnie nagar zamienia się w gaz, który zostaje wydalony przez układ wylotowy

Wodorowanie silnika – korzyści i ograniczenia

Po zabiegu wodorowania nie ma nawet konieczności wymiany filtrów, a silnik odzyskuje swoją dawną moc i zaczyna pracować dużo wydajniej niż przed oczyszczaniem. Zmniejsza się zapotrzebowanie pojazdu na paliwo i mniej szkodliwych związków z jego spalania wyemitowanych zostaje do atmosfery.

Warto zauważyć również, że istotną zaletą wodorowania jest mała inwazyjność, ponieważ do jego wykonania nie trzeba rozbierać silnika ani demontować jego głowic. Uważa się również, że ta metoda jest bezpieczniejsza niż chemiczne płukanki silnika, które mogą prowadzić do odrywania się twardych kawałków osadów i przedostawania się ich do silnika, co jest bardzo niekorzystne dla jego działania.

Jednak wodorowanie nie jest zalecane dla wszystkich samochodów, ale przede wszystkim dla tych nowszych. Jeśli pojazd ma więcej niż dwadzieścia lat, to lepiej wykonywać czyszczenie silnika innymi metodami, ponieważ wodorowanie może doprowadzić do pojawienia się rozszczelnień w układzie silnikowym.

 

© Copyright 2018 AutoWojak Template by Cityinfo